دیگ های بخار

چگونگی کار دیگ بخار


بررسی اجمالی دیگ بخار

دیگ بخار مخزنی است که شامل منبع آب و گرمای تولید شده توسط نفت، زغال یا گاز است. دیگ بخار گرما را از منبع گرما به مخزن آب گرم انتقال می‌دهد، بنابراین آب تبدیل به بخار می‌شود. این بخار از مخزن از طریق لوله خارج می‌شود و به مکان دیگری که می‌تواند برای تمیز کردن، تجهیزات برقی جهت تأمین گرما یا عملکردهای دیگر مورد استفاده قرار گیرد منتقل می‌شود. سیستم بسته بخار است که در آن 100 درصد بخار برگردانده شده به مخزن به شکل آب تبدیل شده و مورد استفاده مجدد قرار می‌گیرد. سیستم بسته بخار بسیار کارامد است و کم هزینه‌تر است. با این حال، برخی فرایندهای صنعتی، بخار را آلوده می‌کنند و از استفاده مجدد آن جلوگیری می‌کنند. دیگ بخار که بخار استفاده شده جهت تبدیل دوباره به آب برنگردد سیستم باز نامیده می‌شود.
مکانیسم سیستم‌های بخار
منبع حرارت در سیستم بخار در یک قسمت جداگانه در داخل مخزن آب قرار گرفته است. مخزن آب متصل به منبع گرما توسط میله‌های فلزی است که آب را به طور مستقیم گرم می‌کند و به بخار تبدیل می‌کند.  بخار در ابتدا در قسمتی در بالای مخزن آب به نام گنبد (dome) قبل از خروجی دیگ بخار جمع می‌شود. در داخل گنبد بخار به شدت فشرده شده بنابراین از دیگ بخار با مقدار قابل توجهی فشار خارج می‌شود. بخار تحت فشار به ویژه مهم برای کاربردهای صنعتی از جمله تأمین انرژی توربین و دیگر تجهیزات سنگین است. همه دیگ بخارها دارای شیر ایمنی هستند که باعث آزاد شدن بخار اضافی برای جلوگیری از انفجار می‌شوند. دیگ بخار همچنین شامل بخش تخلیه است که آلاینده‌ها و رسوبات را از مخزن آب حذف می‌کند و نیز دارای کلاهکی است که باعث می‌شود گرما در هنگام عبور از مخزن آب خارج شود.

 

دیگ های بخار

 

پیکربندی دیگ بخار

دو نوع اصلی دیگ بخار وجود دارد: واتر تیوب و فایر تیوب. در دیگ بخار فایر تیوب گرما به طور مستقیم به میله‌های فلزی می‌خورد که از طریق میانه مخزن آب عبور می‌کند. میله‌ها در کنار هم آرایش یافته‌اند بنابراین گرما می‌تواند از طریق مخزن به دفعات قبل از بیرون رفتن از کلاهک عبور کند. سیستم فایرتیوب در معرض آب برای حداکثر مقدار سطح گرما و نیز حداکثر مقدار فضای ذخیره‌سازی آب قرار می‌گیرد. در دیگ بخار واتر تیوب گرما از طریق میله‌های فلزی نزدیک خارج از مخزن آب هدایت می‌شود. دیگ بخار واتر تیوب عمودی هستند و توانایی دارند که واحدهای بخار به ازای هر ساعت تولید کنند و اما ذخیره آب کمتری را نسبت به پیکربندی فایر تیوب فراهم می‌کنند.

دیگ ( بویلر ) بخار : در ظرفیت های 100کیلو الی 10 تن

فولاد مصرفی در ساخت بویلر مطابق استاندارد DIN1755 و از نوع 17Mn4 و نیز لوله های مصرفی از نوع بدون درز آتشخوار مطابق استاندارد DIN17175 و از نوع ST35.8 می باشد.
- کلیه دیگ های ساخته شده با 1.5 برابر فشار طراحی مورد تست هیدرواستاتیک قرار می گیرد.

دیگهای بخار

دیگ های بخار